# 144 CUDA

Kategorie Spiritual

1. Nie mieczem, lecz krzyżem uczynił Chrystus ziemię sobie poddaną.


2. Bóg nie odmówi swej łaski, gdy wiernie uczynimy to niewiele, co możemy zrobić.


3. Powierzajcie się Jezusowi w Sakramencie i Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda.


4. Grzeszenie jest rzeczą ludzką, trwanie w nich diabelską, nienawidzenie ich chrześcijańską, porzucanie ich boską.


5. Bóg dał nam swego Syna, a ty nawet chleba nie dajesz Temu, który jest w ubogich, i który za ciebie został wydany i zgładzony.


6. Świat pełen jest kapłanów, ale na żniwie Pana bardzo rzadko widać robotnika. Urząd kapłański przyjęliśmy, ale zadania, które do niego należy, nie wypełniamy.


7. Wszyscy, którzy napełnieni są Duchem Świętym, zachowują właściwą prostocie łagodność, a zarazem gorąco pragną sprawiedliwości przeciw zło czyniącym.


8. Kościół nie da się nikomu prześcignąć w chwaleniu i zalecaniu korzystania z rozumu w działaniu, co człowieka jako rozumne stworzenie tak ściśle zespala z jego Stwórcą.


9. Oczyszczamy się modlitwami, dokształcamy czytaniem. Jedno i drugie jest dobre, jeżeli można sobie na to pozwolić równocześnie; jeżeli nie, to lepiej modlić się niż czytać.


10. Jeśli ktoś ci oznajmi, że jakiś człowiek źle mówi o tobie, nie broń się przeciw zarzutom, ale powiedz: na pewno nie wiedział o innych moich błędach i wadach, w przeciwnym razie nie mówiłby tylko o tych, tak błahych.